Fotopozdrav z východu !

railtrains.sk

Dátum:  12.03.2012 0:00   |   Rubrika:  Na voľné chvíle ...   |   Vytlačené:  11.05.2021 15:48

 V uplynulých týždňoch som dosť často zdržoval na východe našej republiky.Pracovné povinnosti mi síce dovolili vytvoriť niekoľko záberov až v posledných dňoch môjho pobytu , ale veľmi rád sa s Vami o ne podelím. Nepochybne je východ republiky pre nás „západniarov“ a stredoslovákov atraktívny, keďže sa tu môžeme stretnúť s vozidlami, ktoré sú pre nás raritou.


Svoj fotopozdrav začínam v zastávke Humenné mesto , kde sa zbiehajú trate od Medzilaboriec /vľavo / a Stakčína /vpravo/.V čase 17.15 hod. by sa v zastávke mali stretnúť dva vlaky idúce jedným smerom do cieľovej žst. Humenné. Na moju radosť zo Stakčína do do Humenného viedol dňa 7.3.2012 vlak 9416 polomáčaný hybrid 750.164 a osobný vlak z Medzilaboriec bol vedený novou motorovou jednotkou 861.002 ako vlak 8964.


Nasledujúci deň som sa v ranných hodinách vybral do mesta kde sa aj vrany otáčajú.V Medzilaborciach je väčšina vlakov ukončených na zastávke Medzilaborce mesto. Popri čakaní na vlak ma zaujal pohľad na trať do Lupkówa , kde zjavne už niekoľko týždňov žiadny vlak nešiel. Predzvesť v pozadí síce návestí návesť „voľno“ ale vlaku by ste sa tu určite nedočkali. Ako mi vysvetlil LAJOS , jedná sa o predzvesť krycieho návestidlom výmen do vlečky areálu spoločnosti Strojlab ktorá je už niekoľko rokov mimo prevádzky.
Na ďalšej snímke vchádza osobný vlak 8956 dňa 8.3.2012 do stanice Medzilaborce od smeru Medzilaborce mesto.


Pre mňa osobne je mimoriadne fotogenické miesto pri výjazde z Medzilaboriec do Humenného. Osobný vlak 8956 tvorený motorovou jednotkou 861 002 práve míňa vchodové mechanické návestidlo. Na mieste fotografovanie je násyp trate natoľko široký ,že v tomto mieste bola v minulosti zrejme výťažná koľaj , alebo sa tu plánovalo s budovaním druhej traťovej koľaje.
Odchod vlaku 8956 so zastávky Krásny Brod do Humenného.
Pevne som veril , že si vyfotím novú motorovú jednotku radu 861 aj na trati z Prešova do Bardejova , kde sa sporadicky objavuje.Žiaľ na vlaku 9209 z Prešova do Bardejova sa objavili motoráky radu 812 aj s vloženými vozňami.Snímka pochádza z úseku Šiba – Klušov.
V piatok 9.3.2012 som sa vybral už smerom na západ. Po ceste som mal v úseku Prešov – Humenné šťastie na motorovú jednotku 861.Tento krát mi pred objektív prišla jednotka 861.003 ako vlak os 9107 pri obci Hlinné.


Pred Prešovom sa vždy zastavím v staničke Kapušany pri Prešove. V momente mojej návštevy posunovala v stanici s manipulačným vlakom „bardotka“ 752.023.Keďže bolo zjavné , že manipulačný vlak sa bude za chvíľu presúvať do stanice Šarišské Lúky , tak som sa vybral hľadať vhodné miesto na fotenie. Nasledujúce zábery vznikli pri zastávke Nižná Šebastová. V čele vlaku však bola „bardotka“ 752.018 a na konci 752.023.Vďaka zhoršenej viditeľnosti je v diaľke vidieť len matné obrysy Kapušianskeho hradu.


Keďže som si chcel cestu domov spestriť , tak som zvolil trasu z Prešova , cez Plaveč a Kežmarok. Cestovný poriadok ma hneď za Prešovom upozorňoval na osobný vlak z Lipian do Košíc. Snímka zachytáva osobný vlak 8771 pri obci Veľký Šariš. Tie „veľké kamene“ na kopci sú zrúcanina Šarišského hradu...Veľmi som túžil odfotografovať si vlak na násype pri obci Nižné Ružbachy. Počasie bolo síce proti , ale aj tak sa mi podarilo zachytiť vlak na tomto násype , ktorý patrí podľa mňa medzi najfotogenickejšie železničné miesta na Slovensku. Nasledujúce snímky zachytávajú prejazd osobného vlaku 8314 zo Starej Ľubovne do Popradu cez obec Nižné Ružbachy.


Protiidúci vlak 8313 z Popradu do Starej Ľubovne som v Nižných Ružbachoch fotil už zo železničného násypu.
Bodku za mojim fotopozdravom z východu dáme osobným vlakom 8315 , ktorý som zachytil pri výjazde zo stanice Kežmarok.
Autor textu a foto : TaurusTento článok nájdete na stránke railtrains.sk https://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=797