"MARFA" "na hrbatej"....

railtrains.sk

Dátum:  14.01.2013 0:00   |   Rubrika:  Fotoprofil   |   Vytlačené:  08.05.2021 21:03

 Asi po roku prevádzkovania šesťosových elektrických rušňov spoločnosťou PSŽ pochádzajúcich z Rumunska, sa mi konečne podarilo spraviť si pár záberov „MARFY“ na mojej domácej trati Kúty-Trnava-Galanta. Na počasie som síce šťastie nemal ale na radosti z fotenia mi to neubralo. Zozbieral som pár záberov tohto stroja s nákladným vlakom, pozisťoval som pár technických údajov a tak Vám môžem podrobnejšie tento rušeň predstaviť.
Najskôr sa pozrime na MARFU 04-0921-3 na trati č.116 Kúty-Trnava ako dňa 5.1.2013 opúšťa stanicu BolerázTrakčné napätie 25 kV / 50Hz v rozsahu od 19 kV do 27,5kV, prevádzková teplota od -35 do +40°C nie je nič netradičné pre túto trať ale usporiadanie náprav Có Có je pomerne zriedkavé ak nie raritné. Minimálny polomer oblúka 90m jej ani tu nespôsobuje problém.Jej dĺžka cez nárazníky je 19,8 m, priemer kolies má 1250 mm, dosahuje max. rýchlosť 120 km/hod. , výkon sa reguluje odbočkami na výstupe z autotrafa ( 40 odbočiek a 3 šuntovacie stupne )Miestopisná fotografia v Klčovanoch sa nie celkom podarila, ale uznajte, kto by nabral odvahu postaviť sa bližšie k 126 ton vážiacemu rozbehnutému kolosu. Sadám rýchle do auta a smerujem k Trnave.Vlak som opäť dohnal pred výhybňou Nemčanka. Každý trakčný motor MARFY má svoje vlastné vinutie na sekundárnej strane transformátora a aj vlastný usmerňovač.Na miernom klesaní pred Nemčankou je výkon rušňa či už trvalý 5100 kW alebo hodinový 5400 kW skutočne nadbytočný. Skôr je vhodné tu použiť EDB s výkonom 2600kW.Vlak postál v Trnave pre rozkaz a tak som sa stihol obchvatom Trnavy presunúť na kratučkú trať č.133 Trnava-Sereď. Na rozjazd vlaku sa dá využiť maximálna ťažná sila 392 kN a na dlhých stúpaniach sa dá využiť trvalá ťažná sila 260 kN.Urobil som si aj drobnú spomienku na report „Nielen Praha Stovežatá“. Napočítali ste aj Vy 6 veží?Vlak pri automobilke PSA-Peugeot-Citroen odchádza mimo môj akčný rádius. V hluchej hodinke, kde ho už nezabrzdí protiidúci osobák, by som k ďalšiemu fotofleku nestihol prísť.Brzdiace hmotnosti/ percentá G 61t / 50% ,P 71t / 58% , R 121t / 99% sa naplno využijú pri zastavení z dopravných dôvodov v Šali. foto-BoccoStrojovňou sa dá prejsť aj pri "nahodenej" mašine pod napätím. Krásu stroja treba zdokumentovať aj v Šali. foto-jsleviceNa odchodovom zhlaví v Šali striehol opäť fotič. foto-BoccoVlak neunikol pozornosti fotografov ani na odchodovom zhlaví v Palárikove smerom na Nové Zámky. foto-RelukPretože doteraz boli v reportáži samé pochmúrne zimné zábery, pridávam jeden prázdninový zo dňa 19.8.2012, keď bola Marfa 04-0921-03 nafotená v Reci. foto-jslevicePre zaujímavosť pridávam sestru v podobe stroja 40-0076-6 v Rajke, ktorá jazdí pod rovnakými farbami PSŽ. Ak by ste si ju chceli sprevádzkovať, tak by ste postupovali takto: natlačíte vzduch do vzduchojemu hlavného vypínača, otvoríte ventil v strojovni pre príslušný zberač, zdvihnete zberač a zopnete hlavný vypínač. foto-jslevicePre detailistov na štúdium počas dlhých zimných večerov poskytujem aj elektro-schému . foto-jslevicePredpokladám že oveľa zaujímavejšia bude pre Vás fotografia stanovišťa vodiča HDV. foto-jslevice.

Na záver prajeme obom exotickým rušňom ešte veľa kilometrov bez porúch a nehôd. Dúfame, že nám ešte dlhé roky bude spestrovať hlavne slovenské fotofleky.


Autor textu : eminem
Autor foto : eminen, Bocco, jslevice, Reluk


Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk https://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=986