Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Fotogaléria
Fotogaléria > Súkromní dopravcovia 
Návrat na náhľady Slideshow FOTKA 51/2052 Predošlá fotka Ďalšia fotka
Zaradené v kategórii: Obrazové aktuality
Zobraziť celú fotku
Posledný uhoľný vlak z bane Handlová do Zemianskych Kostolian
Dnes, 12.10.2021 bol naposledy zavedený pravidelný pár uhoľného vlaku Pn 50561/50560 do/z Handlovej naposledy. Je tomu tak z dôvodu, že baňa Handlová končí s ťažbou hnedého energetického uhlia po 112. rokoch svojej aktívnej činnosti. Táto baňa je zároveň najstaršia doposiaľ fungujúca uhoľná baňa na Slovensku. Rozhodnutie o ukončení ťažby je plne v súlade s harmonogramom ukončenia a uzatvorenia jednotlivých ťažobných polí v dobývacích priestoroch Handlová a Nováky I., ktorý schválila Európska komisia 28.11.2019 podľa pravidiel štátnej pomoci Európskej únie. Uhlie sa v okolí Prievidze a Handlovej doposiaľ ťažilo hlbinným spôsobom v 3 ťažobných úsekoch - baňa Handlová, baňa Nováky a baňa Čáry (Kúty). Baňa Cigeľ skončila s ťažbou v roku 2017. Produktom ťažby uhlia v Hornonitrianských baní Prievidza a.s. je 100% prachové hnedé energetické uhlie určené pre energetické účely (spaľovanie pre účely výroby elektrickej energie a tepla v elektrárni Nováky ENO). Celá produkcia hnedého uhlia sa spotrebuje na domácom slovenskom trhu. Len pre ilustráciu - v rámci energetického mixu Slovenska 55% elektriny vyrobia jadrové elektrárne, 10% obnoviteľné zdroje, 18% vodné elektrárne a 17% tepelné elektrárne, z toho 7% Elektráreň Nováky, ktorá sa má postupne v roku 2023 uzatvoriť. V roku 2020 do Elektrárne Nováky dodali HBP 1 102 426 ton energetického uhlia.

Čo sa týka aktuálneho stavu bane Handlová, tak v podzemí spoločnosť HBP Prievidza a.s. zabezpečuje technickú likvidáciu bane demontážou elektro-strojného zariadenia, vyplienením banskej techniky, ako aj výstroja banských diel. Následne sa bude pokračovať na povrchu s odstránením banských stavieb. V súvislosti s útlmom ťažby dôjde do konca roka 2021 aj k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov.

Údaje čerpané z aktuality.sk a stránky HBP Prievidza a.s.

Detaily na poslednú nakládku vlastných vozňov radu Falls v bani Handlová energetickým uhlím:Jeden z posledných vozňov sa práve nakladá zo zásobníka hnedým uhlím pod ochrannou plachtou proti prášeniu:Posun s už naloženým vozňom a jeho priradenie k ostatným, už naloženým vozňom pomocou elektrického navijaku (vrátok) bez použitia hnacej sily rušňa:Kulisu úvodnej fotografií vlaku v čele s baníckym čmeliakom 770 613 dopravcu HBP dotvára na pozadí kostol sv. Michala archanjela v Chrenovci.
Informácie o fotke
Názov albumu:Súkromní dopravcovia
Trvalý odkaz:https://www.railtrains.sk/modules/xcgal/displayimage.php?pid=39500
Autor:volod  
vlak:Pn 50560 Handlová - Zemianske Kostoľany (napojená vlečka elektrárne Nováky ENO)
miesto:Chrenovec-Brusno
dátum vyfotenia:12.10.2021
Veľkosť:800 KB
Rozmery:1600 x 1068 pixelov
Zobrazené:2316 krát
Foťák:NIKON CORPORATION - NIKON D7200
Clona:f/9
Exp. čas:0.002 s (1/640)
Ohnisko:26 mm
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Ladislav
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
ČD Cargo a.s.

KHT Zvolen

Železniční magazín

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 121 Používateľov v sekcii
Fotogaléria: 97

Registrovaných: 0
Anonymných: 121

Viac ...