Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Fotogaléria
Fotogaléria > Mosty 
Návrat na náhľady Slideshow FOTKA 14/96 Predošlá fotka Ďalšia fotka
Zaradené v kategórii: Obrazové aktuality
Zobraziť celú fotku
Čas bratislavského Starého mosta sa dnes definitívne naplnil....
Od zajtra, 2.12.2013 od 8.hod. ráno bude most definitívne uzatvorený pre cyklistov a chodcov. Stáva sa tak z neho oficiálne stavenisko a začínajú sa prípravy na jeho rozobratie. S mostom sa dnes došlo rozlúčiť množstvo Bratislavčanov, ktorí si chceli ešte zhotoviť posledné fotografie či už so svojimi blízkymi alebo len samotnej konštrukcie mosta.
Zhotoviteľ stavby skupina EUROVIA SK, a.s. začne v decembri 2013 stavebné práce na demontáži Starého mosta a uzavrie ho až do dokončenia celého projektu, podľa plánu do konca jesene v roku 2015. Pre peších aj pre cyklistov tak dnes bola posledná možnosť prejsť sa po Starom moste. Most bol postavený v rokoch 1889 až 1890 a bol pomenovaný po vtedajšom rakúskom cisárovi Františkovi Jozefovi I. Jednalo sa o kombinovaný most pre cestnú, železničnú dopravu a peších. Nachádzal sa na trati Bratislava-Szombathely MÁV. Po moste premávala aj tzv. Viedenská električka, ktorej rušeň sa momentálne opravuje v Topolčanoch, po tom ako bol asi pred 2 rokmi privezený na kamióne do depa Rendez. Pri konci II. svetovej vojny nemecká armáda zničila výbuchom tento pôvodný most. Po oslobodení Bratislavy Červenou armádou bolo postavené nemeckými zajatcami a samotnou Červenou armádou mostné provizórium, ktoré slúžilo v podstate do dnešných dní. Piliere ostali ako také pôvodné. Od 15. mája 2010 bol most uzatvorený aj pre bratislavskú MHD. Neskôr po znesení (odľahčení) mostovky bol znovu otvorený pre peších a cyklistov. Most bol uzatvorený pre vysoké hodnoty sadania jeho pilierov a značné poškodenie železobetónovej vozovky. Železničná doprava na moste fungovala asi do roku 1983. Následne bola presmerovaná na vtedy novopostavený Prístavný most. Ako zaujímavosť môžem uviesť, že do celkovej rekonštrukcie mosta v roku 1984 bola na cestnej časti mosta drevená mostovka, v ktorej boli zapustené už nevyužívané koľaje viedenskej električky. Na železničnej časti mosta sa dodnes nachádzajú koľaje o dvoch rozchodoch 1000 mm (na fotografií vnútorné) a 1435 mm (vonkajšie). Zo statického hľadiska sa jedná o dve samostatné mostné konštrukcie (cestná časť a železničná časť) uložené na spoločných mostných pilieroch. Budúcnosť mosta bude spočívať v celkovej výmene oceľovej nosnej konštrukcie, odstránení niektorých pilierov v koryte Dunaja, vybudovanie nových pilierov, zvýšenie výšky mosta voči bežnej hladine Dunaja, tak aby vyhovoval prejazdnému gabaritu pre lode. Po moste má byť v budúcnosti vedená dvojkoľajná električková trať do Petržalky. Medzi koľajnicami bude v jednej úrovni cesta, ktorá bude slúžiť len na prejazd vozidiel hasičov, polície a záchranárov. Podrobnosti o rekonštrukcií bratislavského starého mosta tu: >>odkaz (http)<<
Informácie o fotke
Názov albumu:Mosty
Trvalý odkaz:https://www.railtrains.sk/modules/xcgal/displayimage.php?pid=14038
Autor:volod  
vlak:už dávno žiaden nebol a ani už žiaden nebude
miesto:Starý most Bratislava - železničná časť z petržalskej strany
dátum vyfotenia:1.12.2013
Veľkosť:538 KB
Rozmery:1280 x 853 pixelov
Zobrazené:2062 krát
Foťák:NIKON CORPORATION - NIKON D3100
Clona:f/3.5
Exp. čas:0.067 s (1/15)
Ohnisko:18 mm
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
volod
Zaslaný: 01.12.2013 20:09  
Spolupracovník
Založený: 16.02.2010
Miesto: Bratislava
Príspevkov: 25062
 Re: Čas bratislavského Starého mosta sa dnes definitívne ...
Citujem zo stránky webnoviny.sk: „Most bude demontovaný takým spôsobom, že na železničný most bude osadený žeriav a železničná vlečka. V strede jednotlivých polí budú sústavou lodí vytvorené montážne podpery, ktorými most dočasne podoprú. Most sa začne po zachytení žeriavom deliť na jednotlivé transportovateľné segmenty, ktoré vyvezú vlečkou na petržalskú stranu Dunaja a odtiaľ odvezú a zlikvidujú".
Bude zaujímavé sledovať proces zriadenia a fungovania takejto železničnej vlečky.
Ešte doplním, že na stabilizáciu cestnej časti mosta bolo asi 12 rokov dozadu zhotovené tzv. vahadlo, ktoré odľahčilo cestnú časť mosta a prenieslo časť váhy na železničnú časť mosta.
juro
Zaslaný: 01.12.2013 20:36  
Založený: 15.04.2010
Miesto:
Príspevkov: 46
 Re: Čas bratislavského Starého mosta sa dnes definitívne ...
Aký dôvod má tá "koľaj" s rozchodom 1000mm na železničnom moste? To asi najskôr nebude koľaj, či?
Električky s rozchodom 1000mm jazdili po cestnom moste.
volod
Zaslaný: 02.12.2013 23:40   Upravený: 03.12.2013 0:05  
Spolupracovník
Založený: 16.02.2010
Miesto: Bratislava
Príspevkov: 25062
 Re: Čas bratislavského Starého mosta sa dnes definitívne ...
K tým koľajniciam: V roku 1951 začala premávať po vtedy novej konštrukcií mosta električka č. 4 po Sad Janka Kráľa. Koľajnice sú ešte dodnes zaliate v asfalte pri parku Sad Janka Kráľa. Ukončenie električkovej dopravy do Petržalky po moste bolo v roku 1961. Je možné že s tým nejako súvisia alebo to súvisí s plánmi z 80. rokov min. storočia vybudovať rýchlodráhu do Petržalky s využitím nepoužívanej ale zachovalej železničnej časti mosta. Posledná pre mňa asi najrozumnejšia možnosť je tá, že vnútorné koľajnice plnia funkciu tzv. poistného uholníka, ktorý má funkciu držať okolesník nápravy pri odvaľovaní po koľajnici vo svojej stope, inak povedané ak hrozí vykoľajenie vlaku aby kolesá nevybehli z koľajníc.

Tu som našiel ešte nejaké dobové fotografie kde je vidno koľaje na cestnej časti mosta. >>odkaz (http)<<
Tu je niečo z histórie mosta a aj s jeho povojnovej výstavby: >>odkaz (http)<<
Podľa historických faktov po zbombardovaní pôvodnej konštrukcie bol železničný most ako nitovaná konštrukcia dodaný v roku 1950 Vítkovickými železiarňami Klementa Gottwalda. Je to priehradová spojitá konštrukcia v systéme vtedy obľúbenej tzv. rombickej sústavy (štvorec s uhlopriečkami). U cestnej časti mosta
ide o rýchlo zmontovateľnú stavebnicovú nosnú oceľovú priehradovú konštrukciu nemeckého vojenského mostného provizória typu Roth – Waagner. Počítalo sa s nim len na 2 roky a nakoniec slúžilo až do dnes. Táto časť mosta je skrutkovaná na rozdiel od mosta železničného, ktorý je nitovaný. Rekonštrukcia cestnej časti mosta začala po jeho zbombardovaní Nemcami dňa 4. augusta 1945, dokončený bol 24. januára 1946, teda za 5 mesiacov a 17 dní. Bývalé ČSD nechceli vtedy ako most použiť mostné provizórium a preto sa postavila klasická pevná mostná konštrukcia až o pár rokov neskôr (1950) na ktorej výrobu a prípravu sa muselo čakať dlhšie.
Ešte odporúčam pozrieť si 26 dobových pohľadníc Starého mosta: >>odkaz (http)<<
michalBA
Zaslaný: 01.12.2013 22:09  
Založený: 29.02.2012
Miesto: Bratislava
Príspevkov: 13531
 Re: Čas bratislavského Starého mosta sa dnes definitívne ...
Veľmi pekné napísané Vlado, teším sa ako bude miznuť niečo s historiou a ako budem mocť sledovať niečo nové ktorú tú historia ešte len začne. Dakujem za priblíženie situacie.
lajos
Zaslaný: 03.12.2013 19:28  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 14014
 Re: Čas bratislavského Starého mosta sa dnes definitívne ...
Vlado,
díky za jedinečný a aktuální příspěvek :number one:
cas


Ela;
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
ČD Cargo a.s.

KHT Zvolen

Železniční magazín

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 102 Používateľov v sekcii
Fotogaléria: 86

Registrovaných: 0
Anonymných: 102

Viac ...