Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Fotogaléria
Fotogaléria > Spoločné foto 
Návrat na náhľady Slideshow FOTKA 1/702 Ďalšia fotka
Zaradené v kategórii: Obrazové aktuality
Zobraziť celú fotku
Rozlúčka s vlečkou závodu ZŤS Martin
Včera, 14.5.2022 prebiehala rozlúčka s prevádzkou na Železničnej vlečke rozsiahleho areálu bývalých závodov ZŤS Martin a teplárne Martin. Rozlúčky sa zúčastnila vlečková Karkulka 725 057 pôvodne Stredoslovenskej energetiky (ktorá bola vyrobená vlastne v areáli) a posledný "nulkový" čmeliak z produkcie ČKD Praha z dodávok pre československý priemysel (z pôvodne neodobratej zásielky rušňov do Poľska) T669.0539. Oba rušne v rámci fotojazdy okrem jázd areálom vyšli aj von z areálu až k začiatku odovzdávkového koľajiska žst. Martin. Uskutočnilo sa aj niekoľko prejazdov cez oceľový most ponad rieku Turiec. Oba rušne pózovali aj na výjazde cez hlavnú vlečkovú bránu z areálu a pri hlavnej vrátnici. Vlečku v závode čaká definitívny koniec, koľaje budú vytrhané, ostanú len časti, ktoré prechádzali cez vnútropodnikové kamennými kockami vydláždené komunikácie. Oba rušne už majú nového majiteľa z ČR (MTZ Choceň). Poďakovanie za včerajšiu plodnú fotoakciu patrí chalanom z MTZ Choceň, ktorí veľmi dobre vymysleli celú "choreografiu" fotozástavok v rámci areálu aj mimo neho vrátane použitia dobových drobných pracovných pomôcok (modrá železničiarska čiapka, červená zástavka, prilba posunovača a iné).

Rušne čaká už len transport do ČR vrátane odvozu časti koľají a pražcov z demontovanej vlečky. Tak sa uzavrie definitívne kapitola strojárskeho závodu a jeho vlečky od roku 1949 (po cca. 73 rokoch), v ktorom sa okrem lokomotív vyrábali aj rôzne stroje - napr. najprv len motory a neskôr aj traktory Zetor, oceľové konštrukcie žeriavov a vznetové motory Pielstick vo francúzskej licencií fy. S.E.M.T. Pielstick (skratka Société d´Etudes des Machines Thermiques), albarety (cestné pneumatikové valce), motory pre automobily pre vtedajší Sovietsky zväz zn. BELAZ, tanky T55 a T72, stavebná technika, bagre a iné. V areáli je možné vidieť ešte dva kusy rôznych spaľovacích motorov uložených na betónových podstavcoch ako pamätníky na dlhoročnú a v tomto regióne Turca tradičnú strojársku výrobu. Spoločnosť založená v roku 1948 (základný kameň položený v máji 1948) začínala pod názvom ČKD Kriváň, neskôr dostala názov Závody ťažkého strojárstva (ZŤS) Turčiansky Svätý Martin. V čase najväčšej slávy podnik v Martine zamestnával viac ako 15 tis. ľudí priamo z mesta a blízkeho okolia.

Zopár momentiek z rozlúčky:

Prejazd areálom po časti vlečky, ktorá je ešte zjazdná smerom k podnikovej remíze:Čaká sa na otvorenie hlavnej brány na vlečke smerom von z areálu:Podniková karkulka s čmeliakom pod cestným nadjazdom tesne pred odovzdávkovým koľajiskom smerom do stanice Martin:Prejazd oceľovým mostom po ktorom vedie vlečka z ZŤS Martin do stanice ponad rieku Turiec:

Informácie o fotke
Názov albumu:Spoločné foto
Trvalý odkaz:https://www.railtrains.sk/modules/xcgal/displayimage.php?pid=40150
Autor:volod  
vlak:posledný
miesto:Martin, vlečka Závodov ťažkého strojárstva
dátum vyfotenia:14.5.2022
Veľkosť:1009 KB
Rozmery:1600 x 1067 pixelov
Zobrazené:1883 krát
Foťák:NIKON CORPORATION - NIKON D7200
Clona:f/14
Exp. čas:0.003 s (1/320)
Ohnisko:30 mm
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Berta
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
ČD Cargo a.s.

KHT Zvolen

Železniční magazín

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 139 Používateľov v sekcii
Fotogaléria: 117

Registrovaných: 0
Anonymných: 139

Viac ...